Historie

Historie Chaty na Kopaninách

Místo zvané Na Vejpřeži, neboli Vejpřež, je spojeno s existencí stejnojmenného hostince.Chata na Kopaninách historie IV.

Jeho název připomíná dobu, kdy zde koně místních sedláků pomáhali vytáhnout formanské vozy s těžkými náklady do příkrého kopce. Hostinec byl pro poskytování takové služby zařízen a ve dvoře měl stáje a další nezbytné vybavení.

Chata na Kopaninách historie I.

Cesty na Vejpřež vedly z Malé Skály, Turnova i Hodkovic a pokračovaly do Jablonce a severního pohraničí. Dopravoval se stavební materiál, dřevo, kámen i písek.

Chata na Kopaninách historie II.

V době zvýšeného zájmu o turistiku se hostinec změnil na vyhledávané výletní místo. Značnou měrou k tomu přispěla výstavba rozhledny na Kopanině v roce 1894. Müllerův turistický hostinec U Rozhledny, jak se tehdy nazýval, byl navštěvován jak německým, tak českým obyvatelstvem. Objekt prodělal v první polovině 20. století několik stavebních proměn. Po požáru dřevěné části byl znovu modernizován.

Rozhledna na Kopaninách historie III.

V současnosti slouží dům jako penzion s původním názvem Na Vejpřeži.

Hostinec u rozhledny se stal v minulosti útočištěm různých spolků, hlavně dělnických a levicově orientovaných. Již od konce 19. století se začali ve Schmidtově továrně ve Frýdštejně – Barborce organizovat dělníci a kolem roku 1900 se zde zformovalo sociálnědemokratické hnutí. Po vzniku Československa se stal hostinec Na Vejpřeži útočištěm stoupenců sociálnědemokratické a komunistické strany. Po založení místní organizace v roce 1921 zde měli komunisté spolkovou místnost. Zároveň tady působila Dělnická tělovýchovná jednota. Sál hostince byl sice skromně vybaven, přesto se zde cvičilo, hrálo ochotnické divadlo a pořádaly se různé kulturní akce.

V roce 1938 pohraničí obsadila německá armáda a v hostinci si zřídila své stanoviště a vysílačku.

Související obrázky: